Чи можна втратити свідомість від страху?

Страх – це захисний стан, при якому наш організм максимально мобілізується для виживання, тобто готовий «втекти або захищатися». Дехто згадає ще «вдавай мертвого», але це – механізм виключення. Навіть серед опосумів лише одна шоста популяції здатна провернути такий трюк.
Отже, під час небезпеки останнє, що потрібно нашому організму, – непритомніти. Щоправда, є кілька «АЛЕ»!

 

Перше “але”: страх крові

Наш мозок сприймає вигляд крові як власну крововтрату. І робить усе, щоб не допустити або позбутися цього. Спазм периферичних судин (який ми помітимо як блідість), рефлекторне зниження тиску – і ми непритомніємо. Кровотеча є дуже небезпечна для організму; нема коли розбиратися, чия кров, треба якомога швидше вжити заходів.

Чи можна втратити свідомість від страху? - фото № 1

Друге «але»: різкий і сильний стимул

Деколи буває, що сильний стимул на ослаблену психіку викликає «перевантаження», відбувається парадоксальна реакція, знижується тиск і людина зомліває.

Для цього потрібні певні умови:

  • перевтома;
  • астенічна статура;
  • схильність до низького тиску;
  • низька стійкість до стресів.

Таке трапляється рідко і, правду кажучи, з огляду на особливості говорить про страх радше як про симптом перевтоми.  

Як діє страх на організм?

Як діє страх на організм?

Припустімо, на нас нападає хижак, наш організм починає виробляти гормони, які мобілізують організм:

  1. М’язи: для боротьби або втечі нам потрібні великі групи м’язів, тому кров від дистальних м’язів (відчуття холоду та оніміння в ногах і долонях) перетікає у великі. Також м’язи починають розігріватися до роботи (тому тремтять коліна й руки).
  2. Дихання: для роботи м’язів потрібен кисень, тому дихання частішає. Людині здається, що вона задихається, але насправді це – гіпероксігенація (кисню більше в крові).

Частішає серцебиття і підскакує тиск, щоб донести кисень до м’язів. Звертаю увагу: тиск підвищується! Непритомніємо, коли тиск знижується.

Через сп’яніння киснем спостерігаються певні психічні зміни:

  • відчуття запаморочення;
  • потемніння в очах;
  • дереалізація і деперсоналізація.

Помножимо це на «ватні ноги» через відтік крові й отримаємо близький за відчуттями стан до зомління, тільки от тями ви не втратите.

А якщо і правда, втрачаєш свідомості від страху?

Ми вже говорили про перевтому вище, але є також низка станів, коли стрес може бути тригером, що запускає процеси, які призводять до зомління:

  • гіпотонія;
  • конверсійний розлад і демонстративний тип особистості;
  • судомна готовність та епілепсія;
  • голод;
  • алкогольні та інші види інтоксикацій;
  • порушення обміну кальцію;
  • АВ-блокада;
  • діабет;
  • онкологічні захворювання.

Що робити, якщо я боюся знепритомніти?

Найчастіше таке трапляється при панічному розладі. Про його лікування ви можете почитати в статті “Подолати панічний розлад”.

Про поширені причини тривожних розладів можете ознайомитися в статті  “Лікування тривоги”.

Просто від страху знепритомніти не можна. Дуже рідко він запускає стани, що викликають зомління, але лікувати потрібно тоді не страх, а розлад.

Однак паніка викликає низку дуже схожих симптомів на втрату свідомості, саме тому багато хто й думає: «Я ось-ось упаду».

Так само не варто забувати про вторинну вигоду. Дехто свідомо чи несвідомо непритомніє, аби уникнути неприємних явищ.