Одна з основних ідей когнітивно-поведінкової терапії (КПТ) полягає у тому, що наша поведінка та емоційні реакції залежить від когніцій, тобто від наших думок, переконань, інтерпретацій себе чи ситуацій у яких ми перебуваємо, в основі чого лежить значення, яке ми надаємо цим подіям.
Негативні атоматичні думки (НАДи) є одними з рівнів когніцій.
У КПТ їх виділяють декілька:
– Негативні автоматичні думки (НАДи)
– Глибинні переконання (ГП)
– Дисфункційні припущення або правила життя (ДП/ ПЖ, проміжна ланка)
Вперше термін негативних автоматичних думок описав Бек як опис потоку думок, який кожен може помітити, якщо звернути на це увагу.
Більшість з нас легко може виявити НАДи повернувшись і згадавши що промайнуло у в голові у ситуаціях коли погіршився настій, відчули роздратування, тривогу або інші емоції.
Наприклад:
Тобто НАДи – це негативно забарвлені оцінки чи інтерпретації, які ми надаємо тому, що відбувається навколо або всередині нас. Вважають, що НАДи мають безпосередній вплив на настрій, а отже, робота з ними – це дуже важливий елемент будь-якої КПТ-терапії.
Один із найважливіших кроків у терапії – допомогти виявляти НАДи, ставитися до них критично, навчити робити крок назад і перевірити точність та правдивість своїх думок. З ними, зазвичай, працюють на ранніх етапах терапії, через безпосередній вплив НАДів на емоційний стан людини та через їхню доступність.
“Думки це думки, а не факти” – один з девізів КПТ, відповідно до цього, думки можуть бути, а можуть і не бути точними та правдивими.