Негативні автоматичні думки (НАДи)

Автор: Анна Субота

Одна з основних ідей когнітивно-поведінкової терапії (КПТ) полягає у тому, що наша поведінка та емоційні реакції залежить від когніцій, тобто від наших думок, переконань, інтерпретацій себе чи ситуацій у яких ми перебуваємо, в основі чого лежить значення, яке ми надаємо цим подіям.

Негативні атоматичні думки (НАДи) є одними з рівнів когніцій.

У КПТ їх виділяють декілька:

– Негативні автоматичні думки (НАДи)

– Глибинні переконання (ГП)

– Дисфункційні припущення або правила життя (ДП/ ПЖ, проміжна ланка)

Вперше термін негативних автоматичних думок описав Бек як опис потоку думок, який кожен може помітити, якщо звернути на це увагу.

Негативні атоматичні думки (НАДи) є одними з рівнів когніцій.

Більшість з нас легко може виявити НАДи повернувшись і згадавши що промайнуло у в голові у ситуаціях коли погіршився настій, відчули роздратування, тривогу або інші емоції.
Наприклад:

  • якщо ви були сумні, то могли бути думки про поразку або негативне бачення себе;
  • при тривозі могли виникати думки про те, що з вами може щось трапитися;
  • при роздратуванні, що світ несправедливий або інші поводять себе погано;

 

Тобто НАДи – це негативно забарвлені оцінки чи інтерпретації, які ми надаємо тому, що відбувається навколо або всередині нас. Вважають, що НАДи мають безпосередній вплив на настрій, а отже, робота з ними – це дуже важливий елемент будь-якої КПТ-терапії.

 

Загальні характеристики надів:

  • Мимовільність. Вони виникають автоматично, без жодних зусиль. Проте часом необхідно прикласти зусиль щоб їх помітити.
  • Специфічні думки що стосуються конкретних ситуацій або подій. Часто мають повторювальний, стереотипний характер, іноді можуть бути різними залежно від обставин при яких виникають.
  • НАДи є або можуть легко усвідомлюватися. Більшість з нас усвідомлюють ці думки або можуть цьому навчитися за допомогою технік моніторингу.
  • Часом вони можуть бути настільки короткими та частими що ми перестаємо їх помічати, аж до моменту, коли зосереджуємось на них спеціально.
  • У більшості випадків, ми не критичні до цих думок та сприймаємо їх як очевидну правду, особливо за сильних емоцій. Наприклад, якщо я думаю що “я ніколи цього не виконаю”, коли перебуваю у відчаї, тоді й думка сприймається як констатація факту.
  • Іноді, НАДи можуть виникати у вигляді образів. Наприклад, при соціальній тривозі, може бути образ де особа виступає на сцені і всі з неї сміються.

 

Один із найважливіших кроків у терапії – допомогти виявляти НАДи, ставитися до них критично, навчити робити крок назад і перевірити точність та правдивість своїх думок. З ними, зазвичай, працюють на ранніх етапах терапії, через безпосередній вплив НАДів на емоційний стан людини та через їхню доступність.

“Думки це думки, а не факти” – один з девізів КПТ, відповідно до цього, думки можуть бути, а можуть і не бути точними та правдивими.