Перелік дезадаптивних схем в схема-терапії і короткий опис схем

Янг та співавтори визначили 18 дисфункційних схем, які обєднуються у пять груп – «сфер».

Кожна группа відповідає визначеним потребам що були не задоволені в дитинстві. У будь-якої людини може бути або одна схема або комбінація з декількох. Схема вважається патологічною тільки тоді, коли вона пов’язана з патологічними емоційними переживаннями і симптомами, чи порушеннями соціального функціонування.

Перелік дезадаптивних схем в схема-терапії і короткий опис схем - фото № 1

Втрата зв’язку та відкинення:

Ця сфера схем характеризується труднощами прихильності. Всі схеми цієї групи належним чином пов’язані з відсутністю безпеки і надійності в міжособистісних стосунках.

Покинення / нестабільності стосунків

Люди з цією схемою страждають через відчуття того, що важливі стосунки, ніколи не триватимуть довго і тому постійно переживають що іх покинуть. Важливі дорослі присутні в житті дитини або епізодично, або виявляються емоційно не стабільними.

Недовіри / скривдження

Виражається в очікуванні на скривдження, приниження, маніпуляцій або поганого ставлення з боку інших осіб. Коли люди ставляться до них з теплотою, то вони часто думають, що ті мають приховані мотиви.

Емоційної депривації

Люди з цією схемою характеризують своє дитинство як нормальне, однак вони не відчували тепла, турботи, любові та піклування. Вони відчувають себе самотніми, незрозумілими, та зпустошеними. Їм не властиві сильні емоції, і часто вони не взмозі приймати любов чи турботу від інших людей вже в дорослому віці.

Дефективності / сорому

Ця схема характеризується відчуттям дефективності, неповноцінності й непотрібності. Люди з цією схемою вважають що не заслуговують на жодну любов, повагу, увагу від інших.

Соціальної ізоляції

Люди з цією схемою почуваються «відірваними», «відчуженими» від інших і не мають відчуття належності до будь-кого. Ніби вони відрізняються від усіх інших.

Перелік дезадаптивних схем в схема-терапії і короткий опис схем - фото № 2

Обмежена автономія і здратність досягати успіху/реалізовувати себе:

У цій групі на перший план виходять проблеми з потенційною автономією і досягненнями людини. Особистості з цими схемами вважають себе залежними, не відчувають безпеки і страждають від відсутності самовизначення.

Залежності / безпорадності

Людина вірить в те, що не здатна впоратись з щоденними обов’язками без допомоги інших. Часто відчувають себе безпорадними, перебувають в напрузі. У зв’язку з чим шукають того, хто візьме на себе відповідальність по всім питанням, буде керувати кожним кроком.

Вразливості до кривди чи хвороб

Ця схема характеризується перебільшеним рівнем тривоги з приводу трагічних подій, катастроф чи хвороб, які в силу своєї природи можуть несподівано статись у будь-який час.

Злиття / нерозвиненної ідентичності

Надмірна емоційна близькість до важливого дорослого, частіше батьків веде до порушення формування особистої ідентичності. Люди зі схемою злиття можуть бути дуже розумними й освіченими особистостями, однак, це не допомагає їм розпізнавати власних почуттів.

Некомпетентності / неминучих невдач

Люди з цією схемою почуваються повними невдахами або ж менше талановитими чи розумними, ніж інші люди. Вони переконані, що ніколи не матимуть успіху в жодній сфері свого життя.

Перелік дезадаптивних схем в схема-терапії і короткий опис схем - фото № 3

Схеми зі сфери порушення меж:

Зі схемами з цієї сфери важко прийняти існування нормальних кордонів. Людям важко залишатися спокійними і не переходити меж, а також часто бракує самодисципліни, що б належним чином організувати свої будні, навчання або робочі обов’язки.

Особливого статусу та прав

Люди з цією схемою вважають себе особливими, прагнуть влади та контролю, а з іншими взаємодіють на умовах суперництва. Вони думають, що не повинні зважати на наявні загальні для всіх правила або домовленості, а також ненавидять обмеження та заборони.

Недостатнього самоконтролю / самодисципліни

Люди із цією схемою зазвичай мають труднощі з самоконтролем та здатністю відтермінувати винагороди. Вони часто не доводять до кінця нудні справи, а також нетерпляче ставляться до завдань, що вимагають дисципліни та наполегливості.

Перелік дезадаптивних схем в схема-терапії і короткий опис схем - фото № 4

Схеми спрямованості на інших:

Схеми цієї групи диктують що потреби і бажання інших важливіші за власні. Відповідно, більшість зусиль спрямовані на задоволення потреб інших людей.

Підкорення

Люди із цією схемою формують і пристосовують свою поведінку відповідно до потреб та думок інших людей. Вони намагаються догодити всім, аби отримати схвалення, сподобатись іншим та уникнути агресії чи конфліктів. Не дивлячись на свої потреби чи емоції.

Самопожертви

На відміну від схеми підкорення, основна мета не в адаптації а в зосередженні на задоволенні потреб інших. Зазвичай супроводжується відчуттям провини, якщо вони думають про свої потреби. «Якщо не я, то хто?».

Пошуку визнання

Надзвичайно важливим є справити добре враження на інших у збиток власних емоційних потреб чи добробуту. Самооцінка базується не на власних поглядах, а власне залежить від зовнішнього схвалення.

Перелік дезадаптивних схем в схема-терапії і короткий опис схем - фото № 5

Надмірної пильності та інгібіції:

З цими схемами уникають переживань і також самовираження спонтанних емоцій і потреб.

Негативізму / песимізму

Властива зосередженість на негативній чи проблематичній стороні кожної ситуацї. Вони завжди стурбовані тим, що щось піде не так, і всюди очікують проблем. Такі люди постійно жаліються, очікуючи участі та підтримки, а не порад чи практичної допомоги.

Емоційної інгібіції

Люди із цією схемою вважають спонтанний вияв почуттів чимось неприємним або дивним. На їхню думку, емоції не важливі й зайві. Забороняють собі не тільки негативні емоції агресії чи гніву, але й позитивні, їм важко проявляти свою вразливість.

Надвисоких стандартів / гіперкритичності

Як правило, прагнуть бути найкращими у всьому що роблять. Докладають надзвичайних зусиль, ціною здоровя чи особистого щастя, задля успіху. Аби відповідати власним внутрішнім жорстким стандартам.

Покарання

Люди з цією схемою переконані, що всі хто припустилися помилки, заслуговують на покарання. Зазвичай, вони нещадні й нетерплячі і щодо себе, і щодо інших. Схильні звинувачувати інших, якщо вони не відповідають їх жорстким стандартам або очікуванням.

За матеріалами А. Арнц та Г. Якоб