Біла заздрість (захоплення) мотивує докладати зусилля і домагатися результату, в той час як чорна (злість і ворожі почуття до того, хто краще) виявляє найгірше в людині (van de Ven, Zeelenberg & Pieters, 2011). Van de Ven і його колеги (2011) з’ясували, що чорна заздрість виникала у людей, які вважають себе нездатними домогтися значних успіхів. Ще одне дослідження показало, що білу заздрість відчували люди, які вважали себе гідними і здатними отримати предмет своєї заздрості, а чорну – люди, які не становлять для себе такої можливості (van de Ven, Zeelenberg & Pieters, 2012). Заздрість супроводжується неприємними переживаннями, коли порівняння себе з іншими показує, що в людини не вистачає ресурсів для досягнення необхідного результату (Crusius & Mussweiler, 2012).
Якщо подивитись на заздрість з точки зору еволюції, то вчені вважають її наслідком «позиційного спотворення» (положення суб’єкта в ієрархічній системі оцінюється щодо інших суб’єктів, а не є абсолютною точкою відліку). Наприклад, людина погодиться і на невелику винагороду за умови, що вона вище або дорівнює тому, що отримали інші, і не погодиться навіть на об’єктивно велику компенсацію, якщо її розмір менше, ніж у інших. Концепція справедливості або справедливого
розподілу благ краще абсолютного і незалежного розподілу (Hill & Buss, 2006). Можлива еволюційна роль заздрості – звертати увагу людини на поведінку, яка гарантуватиме успіх і переймати її (Buss, 1989; Gilbert, 1990, 2000b) або задовольнятися тим, що маєш.
Хоча заздрість є стимулом для людини отримувати більше (van de Ven, Zeelenberg & Pieters, 2009), набагато частіше вона виступає в ролі джерела депресії, тривоги, невдоволення і злості.
Інший бік заздрощів
Звісно, що нікому б не хотілося через заздрість зіткнутись із депресією, тривогою та іншими проблемами, тому зрозуміло, чому більшість людей хоче позбутись цього почуття. Але, при роботі з заздрістю не ставиться завдання повністю її позбутися, оскільки заздрість – природний емоційний стан, властивий кожному. Замість цього метою є робота з тим впливом, який заздрість справляє на людину, наприклад послабити почуття провини і сорому, знизити почуття незручності, сприймати заздрість в собі і в інших як нормальний стан, не скаржитися і не ставити під сумнів свої здібності і перестати боятися порівнянь і конкуренції.