Причини ГТР

Генералізований тривожний розлад одне з найпоширеніших порушень у сфері психічного здоров’я. Якщо його не лікувати він може істотно знизити якість життя людини та її близьким.

Існує багато теорій його розвитку, але жодна з них не може повністю пояснити всі переживання. Нижче наводимо п’ять взаємодоповнюючих теорій які є загальновизнаними і на їх підставі будуються сучасні плани терапії тривожного розладу.

 1. Переживання як когнітивне уникнення

  На перший погляд – ця теорія здається безглуздою, адже при тривозі ми навпаки не можемо позбутися переживання. Але Томас Борковець стверджує, що під час переживання ми задіємо тільки лінгвістичний процес, який не проникає в глибинні психічні образи і заважає емоційної обробці.

  Що це означає? Хоч переживання і неприємна реакція для людини з тривожним розладом, але, ймовірно, воно необхідне для обробки інформації на поверхневому рівні з меншою емоційною ефективністю і стресом.

 2. Позитивні переконання з приводу переживань

  З дитинства ми чули такі фрази як «тебе це що зовсім не турбує?», «Тобі не соромно?», «Як можна бути таким безтурботним?». Це і багато інших обставин формують позитивне уявлення про тривогу. Найчастіше говорять, що занепокоєння допомагає при:

  1. Уникнення або запобігання негативних подій;
  2. Мотивація себе;
  3. Підготувати себе до гіршого;
  4. Вирішити проблему;
  5. Відволіктися від ще більш емоційних тем;
  6. Забобонним шляхом зменшити ймовірність негативних подій;

  Останнє зазвичай посилюється, якщо розв’язка, якої людина остерігаються не здійснюється, внаслідок чого віра в позитивний вплив переживання посилюється.

 3. Непереносимість невизначенності

  Для людей з тривожним розладом характерний дистрес (стрес який заподіює дискомфорт) при відсутності повної впевненості. Якщо її немає, вони можуть почати переживати, щоб позбутися дистресу (пам’ятаєте ці фрази «а ти мене точно любиш? Точно-точно?»).

  Таким чином, вони отримують позитивне підкріплення у вигляді розради, формується модель поведінки як правильна, адже на деякий час дистрес зменшився і далі все по новій.

 4. Вибіркова увага

  Те як люди обробляють інформацію отриману з зовнішнього світу, очевидно, грає ключову роль в розвитку тривожних розладів. Деякі люди з ГТР сканують оточення так, щоб швидко відчути загрозу. Виявивши її, вони фіксуються і підсилюють симптоми тривоги.
  Також тривожні люди можуть інтерпретувати неоднозначні явища як загрозливі.

 5. Метапереживання

  Тривога від тривоги.
  Люди які відчувають симптоми тривоги: серцебиття, пітливість, нудоту,
  задишку – починають переживати через них чим підсилюють ці ж симптоми.
  Так само поширені думки «я божеволію» так як тривожні думки важко контролювати.

Типовий цикл при ГТР.

Причини ГТР - фото № 1

Як мені може допомогти терапевт?

Терапія тривожного розладу може допомогти переоцінити вигоди від переживання, розірвати цикл метапереживань, навчитися розрізняти неоднозначні смисли і підвищити толерантність до невідомості. А також навчитися технікам релаксації і прийняття ситуації.