Ви коли-небудь просто спостерігали за людьми навколо вас? Якщо так, то ви напевно помітили той факт, що у кожного є багатий внутрішній емоційний світ. Кожен знаходиться в центрі своєї історії, зі своїми героями і лиходіями, поворотами сюжету, боротьбою і успіхами. Ми всі хочемо жити щасливим життям, так чому ж нам іноді буває так важко?
У цій статті ми дізнаємося, чому емоції важливі, і подумаємо про те, як вони можуть втручатися в наше життя.
Проведемо швидкий уявний експеримент. Уявіть, що ви одного разу прокинулися і у вас не було ніяких емоцій.
Як би ви вирішили, що робити в цей день? Як дізнатися, що важливо, а що ні? Якби у вас не було ніяких емоцій, було б «приємно» знаходитися в теплій, зручною ліжку? Ви були б раді піти на роботу? Або турбуєтеся про те, що буде, якщо ви не поїдете? Що, якби вам вдалося встати і перейти дорогу – не потрудилися б ви поквапитися, якби вам назустріч наближалася машина? Навіщо взагалі щось робити?
Повідомляють нас про те що важливо особисто для нас, і чи відбувається щось в наших інтересах. Як лампочки які спалахують коли наші потреби не задоволені або ж є загроза цього.
Ми сумуємо коли розлучаємось з друзями або не можемо отримати те що нам дуже-дуже хочеться. У смутку немає нічого поганого це всього-лише сигнал що відбувається щось важливе для нас. І якщо обставини складаються не на нашу користь смуток допомагає звернути увагу на наші цінності.
Наші емоції допомагають визначати рішення, які ми приймаємо кожну хвилину нашого життя. Навколишній світ (і думки в нашій голові) постійно викликають емоційні реакції. Багато що з того, що ми робимо, мотивоване бажанням змінити або зберегти емоційний стан – зберегти хороші почуття або уникнути поганих почуттів.
У вас коли-небудь було бажання кричати на кого-то, хто приводив в лють? Або бажання обійняти когось, коли йому дійсно сумно? Ви коли-небудь дійсно хотіли з’їсти останній шматок торта? Всі ці спонукання викликані нашими емоціями.
Емоції змушують нас хотіти діяти, а різні емоції направляють нас до різних дій. Нам не потрібно діяти так, як підказують наші емоції, але у кожного був досвід бажання щось зробити.
Як і все живе на Землі, люди походять від інших організмів. Велика частина нашого біологічного «обладнання» дуже схожа на те, що є у інших видів, навіть якщо багато з нашого психологічного «програмного забезпечення» відрізняється. Якщо ми хочемо зрозуміти наші емоції, ми повинні думати про те, що вони прийшли від і що вони еволюціонували для.
З точки зору еволюції, людський спосіб вирішення проблем, думаючи про них і свідомо зважуючи всі за і проти, з’явився в світі зовсім нещодавно. Тварини не думають і міркують так само, як ми, але на протязі мільйонів років їм доводилося вирішувати складні проблеми на кшталт «Чи варто мені їсти цю нову їжу, яку я знайшов?» і “це безпечне місце для сну?” . Як вони це роблять? Відповідь в тому, що емоції і «стан почуттів» спонукають їх приймати рішення про те, як діяти в цьому світі.
Простіше кажучи, емоції і «стан почуттів» допомагають тваринам приймати рішення про те, до яких речей можна наближатися і яких краще уникати.
У певному сенсі дивно думати про емоції як про проблему. Зрештою, відчувати їх – нормальний людський досвід, і вони часто є хорошим керівництвом до того, що нам потрібно робити. Почуття нервозності може змусити нас бути обережними, почуття провини може допомогти нам виправити будь-які збитки, який ми, можливо, завдали, а почуття того, що ми розлюбили, може допомогти нам закінчити нещасливі стосунки. Однак емоції можуть змусити нас страждати, тому давайте подумаємо, чому це повинно бути так.
Наші розвинені емоції та біологічне «обладнання», можливо, були запрограмовані на те, щоб допомагати нам вижити в минулому, але вони повинні справлятися з тим, щоб ми жили сучасним життям в 21 столітті. Це робить нас вразливими для безліч проблем.
Наприклад, наше програмування означає, що ми насолоджуємося висококалорійною їжею. Жир, цукор і сіль зазвичай змушують нас відчувати себе добре, і ми шукаємо більше цих продуктів. Це мало сенс у нашому середовищі, де було мало продуктів, багатих калоріями (коли важко дістати частування, хороша стратегія – максимально використовувати їх, поки є можливість). Але це прагнення до їжі, багатої сіллю і цукром, викликає проблеми тепер, коли вони легко доступні. Ми повинні навчитися регулювати свої бажання, а це не завжди легко.
Інший приклад нашого «програмування» стосується інших людей. Історично люди жили відносно невеликими групами – ви зазвичай знаєте більшість людей в своєму племені. «Сторонні» часто були небезпечні, і мало сенс за замовчуванням ставитися до незнайомців з підозрою. Правило не так добре працює в сучасному світі. Ми живемо в містах з тисячами або мільйонами інших людей і не сподіваємося дізнатися їх усіх. Чи варто дивуватися, що деякі з нас схильні до підозрілості, осуду або тривоги?
Якщо ви принесете додому одне повідомлення про еволюцію емоцій, воно дійсно має бути таким: емоції еволюціонували, щоб допомогти тваринам виживати, а не робити їх щасливими. З огляду на, що це так, наша робота зводиться до того, щоб зрозуміти, як ми можемо жити в цих умах і тілах, які створені для виживання, а не для щастя, і жити кращим життям, на яке ми здатні.
Деякі люди вважають за краще розглядати емоції як керівництво, а не як проблему. Коли вони відчувають щось сильне, вони можуть запитати: «Що це почуття говорить мені робити?» Або «Що говорить мені моє серце (або нутро)?» . За умови, що ми не говоримо, що з емоціями щось «неправильно», у психологів є кілька «практичних правил» щодо того, коли емоції можуть стати проблематичними:
Наприклад, коли (нормальна) «хандра» після пологів переходить в післяпологову депресію. Або коли (нормальне) сильне почуття горя зберігається протягом багатьох років після втрати коханої людини.
Наприклад, ми відчуваємо таку тривогу, що боїмося виходити з дому або зустрічатися з людьми. Або ми відчуваємо себе настільки сумними і позбавленими мотивації, що нам взагалі нічого не потрібно робити. У всіх нас є цілі (плани) і цінності (речі, які важливі для нас особисто), і варто досліджувати емоції, коли вони блокують наше просування до них.
Наприклад, певна сором’язливість є нормальним явищем, але деякі люди відчувають таку паралізуючу тривогу, коли знаходяться поруч з іншими людьми, що це називають «соціальним тривожним розладом» (і його можна успішно лікувати). Після травматичнї події часто виникає почуття «настороженості», але деякі люди, у яких розвивається стан, званий посттравматичним стресовим розладом (ПТСР), відчувають сильний страх, який може зберігатися протягом багатьох років.
Багато людей бояться відчуттів у власному тілі, і особливо того, що значить відчувати ці тілесні почуття. Наприклад, коли Анна перебувала в місці, де вона відчувала себе під замком, у неї виникала задишка і вона страшенно боялася. Вона думала, що, мабуть, втрачає контроль над своїм тілом, і турбувалася, що знепритомніє. Насправді вона просто помічала нормальні відчуття неспокою і не могла втратити свідомість.
У Сіан були проблеми з панікою. Вона відчувала, як її серце б’ється в грудях. Вона боялася, що, якщо це буде тривати занадто довго, у неї станеться серцевий напад, і вона помре. Вона дуже намагалася уникати місць, де раніше панікувала, і турбувалася, якщо їй доведеться їхати кудись ще. Сіан відчувала занадто багато страху, і це позначалося на її життя.
Її психолог поговорив з нею про те, як організм природним чином реагує на загрозу і про те, як наші звички мислення можуть викликати сильні почуття. Поступово вона допомогла Сіан перевірити деякі з її переконань про небезпеку її прискореного серцебиття. Сіан стала менше боятися свого тіла і його реакцій і змогла наблизитися до того, що раніше змушувало її боятися.
Девід ніколи не відчував себе добре. У школі над ним знущалися, а батьки ніколи не виявляли до нього особливого інтересу. Він дуже низької думки про себе. Тепер він рідко виходив на вулицю і не знаходив у житті особливого задоволення. Девід часто заціпенів – він не відчував здорового поєднання емоцій, і це заважало його здатності жити повноцінним життям.
Психотерапевт Девіда проводив дослідив з ним, чому він так себе почував. Вони виявили, що у нього були дуже жорсткі способи судження про себе і деякі правила, які він не наважився б застосовувати до інших людей. Згодом і з практикою Девід навчився бути добрішими до себе і почав знаходити здорові способи вираження своїх почуттів.
Тара була сердита. Їй завдали болю люди, які повинні були піклуватися про неї, їй було соромно за те, ким вона була насправді, і вона так і не навчилася заспокоювати себе. Коли виникали труднощі, Тара звинувачувала, злилася і часто накидалася на себе. Характер Тари означав, що люди часто трималися від неї на відстані, в результаті чого у неї не було нікого, хто міг би допомогти їй управляти своїми почуттями. Непереборні емоції Тари заважали їй діяти в своєму житті.
Психолог Тари допоміг їй зрозуміти, чому вона так злиться. Вони досліджували альтернативні способи реагування Тари на ситуації, які її турбують, і Тара навчилася новим способам управління емоціями. Найголовніше, Тара стала судити про себе більш доброзичливо.