Путівник по емоціям

Ви коли-небудь спостерігали за людьми навколо вас? Якщо так, то ви напевно помітили той факт, що в кожного є багатий внутрішній емоційний світ. Кожен перебуває в центрі своєї історії, зі своїми героями й лиходіями, поворотами сюжету, боротьбою та успіхами. Ми всі прагнемо жити щасливим життям. То чому ж нам іноді буває так важко?

У цій статті ми дізнаємося, чому емоції важливі, і подумаємо про те, як вони можуть втручатися в наше життя.

Чому в нас є емоції?

  • Емоції мотивують нас, вони змушують нас хотіти щось робити.

 

Проведемо швидкий експеримент. Уявіть, що ви якось прокинулися без жодних емоцій.

Як би ви вирішили, що робити в цей день? Як дізнатися, що важливо, а що ні? Якби у вас не було жодних емоцій, чи було б приємно лежати в теплому, зручною ліжку? Ви були б раді піти на роботу? А якби не пішли, чи турбувалися б ви про наслідки? А якби назустріч вам їхала вантажівка, чи поквапилися б ви перебігти дорогу? Навіщо взагалі щось робити?

 

  • Емоції як сигнальна система безпеки

 

Емоції повідомляють про те, що важливо особисто для нас. Як лампочки, які спалахують, коли наші потреби не задоволені або ж є загроза цього.

 

  • Емоції допомагають інтегрувати наш досвід, дають нам сенси й напрямки.

 

Ми сумуємо, коли розлучаємось із друзями або не можемо отримати, те що нам дуже-дуже хочеться. У смутку немає нічого поганого. Це лише сигнал – відбувається щось важливе для нас. І якщо обставини складаються не на нашу користь, смуток допомагає звернути увагу на наші цінності.

Кожну хвилину життя емоції допомагають визначати, яке саме рішення ми маємо прийняти. Навколишній світ  і думки в нашій голові постійно викликають емоційні реакції. І часто нами керує бажання змінити або зберегти емоційний стан – лишити хороші почуття або уникнути поганих.

Різні емоції спонукають нас діяти по-різному

Вам колись хотілося кричати на того, хто вас розлютив? Або обійняти того, кому дійсно сумно? Вам коли-небудь кортіло з’їсти останній шматок торта? Усі ці бажання викликані нашими емоціями. 

Емоції змушують нас хотіти діяти, а різні емоції направляють нас до різних дій.

Путівник по емоціям - фото № 1

Еволюція емоцій

Як і все живе на Землі, люди походять від інших організмів. Наше біологічне «обладнання» дуже схоже на те, що є в інших видів, навіть якщо наше психологічне «програмне забезпечення» відрізняється. Аби зрозуміти емоції, ми повинні думати про те, що вони прийшли від і що вони еволюціонували для.

Путівник по емоціям - фото № 2

Звідки взялися наші емоції?

З погляду еволюції людський спосіб вирішення проблем (думати про них, свідомо зважувати всі за і проти) з’явився у світі нещодавно. Тварини не думають, як ми, але протягом мільйонів років вирішують складні проблеми на кшталт «Чи варто мені їсти нову їжу, яку я знайшов?», «Це місце безпечне для сну? ». Як вони це роблять? Емоції та почуття спонукають їх вирішувати, як саме діяти.  

Як емоції працюють в інших тварин?

Простіше кажучи, емоції та почуття допомагають тваринам визначити, до чого можна наближатися, а чого краще уникати.

  • Уникання може принести чималу користь. Якщо тварина відчуває страх при зустрічі з чимось новим, вона буде обережною або, можливо, взагалі уникне зустрічі з ним. Якщо звір відчуває відразу, коли пробує щось нове, він уникатиме цього в майбутньому. Гірка на смак їжа часто містить токсини, тому тваринам корисно відчувати огиду, яка ніби говорить: «Гей, не їж це! » Ці рішення впливають на виживання тварин: ті, хто виявляє обережність, живуть довше за тих, хто цього не робить.  А отже, мають більше можливостей для відтворення та передачі своїх генів – і тому ви (і ваші гени) є нащадками тварин, які вижили, застосувавши цю стратегію.

 

  • Емоції заохочення теж впливають на виживання. За мільйони років тварини були «запрограмовані» на те, щоб отримувати задоволення і наближатися до речей, які допомагали їхнім предкам вижити і розмножуватися. Багато видів тварин віддають перевагу теплу, а не холоду; сухому, а не мокрому; смачному, а не гидкому. Ми теж тварини, ми є продуктом мільйонів років еволюції, і теж «запрограмовані»  обирати те, що змушує нас почуватися добре.

Емоції як проблеми

У певному сенсі дивно думати про емоції як про проблему. Зрештою, відчувати їх – нормальний людський досвід, і вони часто є хорошим дороговказом. Почуття нервозності може підштовхнути нас бути обережними. Почуття провини допоможе виправити помилки, яких ми припустились. А почуття того, що ми розлюбили, – закінчити нещасливі стосунки. Однак емоції можуть змусити нас страждати, тому давайте подумаємо, чому це має бути так.

Путівник по емоціям - фото № 3

Проблема емоцій печерної людини в 21 столітті

Наші розвинені емоції та біологічне «обладнання», можливо, були запрограмовані на виживання в минулому, але вони повинні справлятися з життям у 21 столітті. Це робить нас вразливими до безлічі проблем.

Наприклад, наше «програмування» передбачає насолоду від висококалорійної їжі. Жир, цукор і сіль зазвичай змушують нас почуватися добре, тому ми шукаємо більше цих продуктів. Це мало сенс у середовищі, де було мало багатих калоріями харчів (а коли їх важко дістати, хороша стратегія – максимально використовувати їх, поки є змога). Але ця любов до їжі, багатої сіллю і цукром, викликає проблеми тепер, коли вони легко доступні. Ми мусимо навчитися регулювати свої бажання, а це не завжди просто.

Інший приклад нашого «програмування» стосується чужаків. Історично люди жили відносно невеликими групами – вони зазвичай знали більшість одноплеменців. «Сторонні» часто були небезпечними, до них ставилися з підозрою. Правило не так добре працює в сучасному світі. Ми живемо в містах із тисячами або мільйонами інших людей і не сподіваємося пізнати їх усіх. Чи варто дивуватися, що дехто з нас схильний до підозрілості, осуду або тривоги?

Отже, емоції еволюціонували, щоб допомогти тваринам виживати, а не робити їх щасливими. З огляду на це, наша робота зводиться до того, аби зрозуміти, як ми з такими успадкованими емоціями можемо жити кращим життям.

Коли емоції стають проблемою?

Дехто вважає за краще розглядати емоції як дороговказ, а не як проблему. Вони запитують себе: «До чого спонукає мене це сильне почуття?», «Що говорить мені моє серце (або нутро)?»  Ми не стверджуємо, що з емоціями щось «неправильно». Але у психологів є кілька правил, коли емоції можуть стати проблематичними:

  • Сильні почуття тривають занадто довго

Наприклад, коли (нормальна) хандра після пологів переходить у післяпологову депресію. Або коли (нормальне) сильне почуття горя зберігається протягом багатьох років після втрати коханої людини.

  • Вони заважають нам жити своїм життям

Наприклад, ми відчуваємо таку тривогу, що боїмося виходити з дому, зустрічатися з людьми. Або почуваємося настільки сумними й позбавленими мотивації, що геть нічого не робимо. У всіх нас є цілі (плани) і цінності (речі, які важливі для нас особисто), і варто досліджувати емоції, коли вони блокують наше просування до них.

  • Вони непропорційні тому, що більшість інших людей відчували б у цій ситуації

Наприклад, певна сором’язливість є нормальним явищем, але декого поруч з іншими людьми охоплює тривога, яка паралізує. Це називається соціальний тривожний розлад (і його можна успішно лікувати). 

Після травматичної події часто виникає настороженість. Але деякі люди, у яких розвивається посттравматичний стресовий розлад (ПТСР), роками відчувають сильний страх.

  • Ми боїмося власних тілесних почуттів

Багато хто боїться відчуттів у власному тілі. Наприклад, коли Анна перебувала в місці, де відчувала себе під замком, у неї виникала задишка і шалений страх. Вона думала, що втрачає контроль над своїм тілом і от-от знепритомніє. Насправді вона просто переживала нормальні відчуття неспокою і не могла зомліти.

Як люди справляються зі своїми емоціями?

Сіан

У Сіан були проблеми з панікою. Її серце сильно калатало. Через це вона боялася отримати серцевий напад і померти. Тому Сіан намагалася уникати місць, де раніше панікувала. Жінка відчувала забагато страху, і це позначалося на її житті.

Психолог поговорив із Сіан про те, як організм природним чином реагує на загрозу і як наші звички мислення можуть викликати сильні почуття. Поступово він допоміг Сіан перевірити, чи справді аж таким небезпечним є її прискорене серцебиття. Сіан стала менше боятися свого тіла та його реакцій і змогла наблизитися до того, що раніше її лякало.

Девід

Девід ніколи не відчував себе добре. У школі з хлопця знущалися, а батьки ніколи не виявляли до нього особливого інтересу. Він дуже низької думки про себе. Девід рідко виходив на вулицю і не знаходив у житті особливого задоволення. Він часто ціпенів – не відчував здорового поєднання емоцій, і це заважало його здатності жити повноцінно.

Психотерапевт дослідив, чому Девід так почувався. Разом вони виявили, що в Девіда були дуже жорсткі погляди на себе і деякі правила, які він не наважився б застосовувати до інших людей. Згодом Девід навчився бути добрішими до себе і почав знаходити здорові способи вираження своїх почуттів.

Тара

Тара була сердита. Їй завдали болю люди, які мали дбати про неї. Їй було соромно за те, ким вона була насправді, і вона так і не навчилася заспокоювати себе. Коли виникали труднощі, Тара звинувачувала себе, злилася і була до себе нещадною. Такий характер Тари відштовхував людей, тому в неї не було нікого, хто допоміг би їй управляти своїми почуттями. 

Завдяки психологу Тара зрозуміла, чому вона так гнівається. Разом вони досліджували альтернативні способи реагування на ситуації, і Тара навчилася по-новому управляти емоціями. Головне – Тара стала більш доброзичливою до себе.

 

 

  • Ця стаття адаптована з книги «Інструменти психології для хорошого життя».
  • Блекледж, Дж. Т., і Хейс, С. К. (2001). Регулювання емоцій у терапії . Журнал клінічної психології, 57 (2), 243-255.