Розлади регуляції злості. Проблеми контролю

Коли говорять про розлад регуляції злості перше що приходить на думку, це проблема контролю агресії і негативних емоцій. Але не варто забувати що невміння висловлювати своє невдоволення або ж злість так само відноситься до РЗЗ.

У цій статті ми розглянемо варіант проблеми контролю гніву.

Цього діагнозу немає в міжнародній класифікації хвороб. Найчастіше ми розглядаємо їх в розрізі розладів особистості, але в майбутньому його обіцяють виділити в окрему рубрику.
Так само напади гніву трапляються у людей, які не підходять під діагностичні критерії більш серйозних розладів.

Як зрозуміти, що у мене розлади регуляції злості?

Так як такого діагнозу на сьогодні не існує, то і чітких стандартизованих критеріїв немає, але за допомогою варто звернутися у разі:

  • Повторюваних спалахів гніву, частіше, ніж два рази на тиждень протягом місяця і більше;
  • Зниження якості життя за рахунок складнощів у вираженні або стримуванні злості;
  • Труднощі в перемиканні від думок, які викликають злість;

Чим злість відрізняється від агресії

У питанні злості основними є думки про несправедливість до себе, в тому числі образи, а також більш абстрактні поняття, такі як неприязнь і ненависть.

Емоції: роздратування, злість, гнів – одне і теж почуття, в різного ступеня інтенсивності.

Поведінка: агресія, пасивна агресія, будь-які дії які ми здійснюємо під емоційним впливом злоби.

Нащо мені це знати?

Завдяки цьому ми можемо визначити цілі / мішені і впливати на них, щоб брати під контроль свій гнів.

Існує думка що не можна придушувати свою злість інакше вона виллється в безконтрольну поведінку або хворобу

Не зовсім так. Пригнічують люди агресію (поведінку), а емоції залишаються, тобто виділяються ті ж гормони, що і в разі коли ми атакуємо умовного ворога. Але так як вони викликають «кризові стани», то вони несуть приблизно однакову шкоду організму, якщо ми проявляємо пасивну або активну агресію.

Не пригнічувати свої емоції – так звана теорія катарсису, але вона з часом не отримала належних підтверджень, навіть навпаки.

Коли ми виявляємо агресію, то найчастіше ми досягаємо своїх цілей в короткостроковій перспективі. Наприклад, якщо накричати на дитину, то він піде вчити алгебру або якщо образитися на чоловіка, він почне вибачатися. Таким чином в нашому мозку формується що дана поведінка є правильною. І все б було добре, якби не довгострокова перспектива. Як правило, такий тип поведінки відштовхує від нас людей, викликає ще більше злості і образи і ще більше підкріплює нашу поведінку.

Так само зменшується вікно толерантності, ми стаємо нездатні тверезо мислити поки не «виллємо» на когось своє невдоволення.

Як взяти емоції під контроль

Розлади регуляції злості. Проблеми контролю - фото № 1

Заміряти на якому я рівні злості

Часто, пропонується до використання умовний «термометр злості», де суб'єктивна температура від 0 до 100. Навіщо нам це потрібно? Чим сильніше гнів тим сильніше працює лімбічна система і менше кора, яка відповідає за критичне сприйняття. Тому якщо ми досягаємо температури 80 потрібно відразу йти

Розлади регуляції злості. Проблеми контролю - фото № 2

Робота над відношенням

З того як ми ставимось до ситуації виникають відповідні емоції. І найчастіше тверезо на них поглянути допомагає перегляд за допомогою блокнота і ручки. Техніка когнітивної реструктуризації докладно викладена в книзі К.Падескі «Управління настроєм»

Розлади регуляції злості. Проблеми контролю - фото № 3

Розвиток ассертивності

Ассертівність - здатність людини не залежати від зовнішніх впливів і оцінок, самостійно регулювати власну поведінку і відповідати за неї. Почати можна з того, що коли ви абсолютно не згодні з людиною, постаратися знайти правоту в його очах

Розлади регуляції злості. Проблеми контролю - фото № 4

Майндфулнес

І тут не обійшлося без усіма улюбленої техніки, як було сказано вище, при нападі злості, кора втрачає контроль, а майндфулнес допомагає зміцнити і налагодити узгоджену роботу всіх відділів мозку

Розлади регуляції злості. Проблеми контролю - фото № 5

Почуття гумору

Тут дуже важлива спрямованість гумору, висміювання іншої людини - теж агресія, але знайти щось смішне в ситуації допоможе відновити критичне сприйняття

Розлади регуляції злості. Проблеми контролю - фото № 6

Кардіотренування

Силові тренування, а особливо єдиноборства гарні для швидкого зняття стресу, але в довгостроковій перспективі підвищують толерантність до агресії і часто стають проблемою, але добре показують себе в проблемах з виразом злості

Якщо проблема починає виходити з під контролю, то нічого страшного немає в тому щоб звернутися за допомогою, ви ж телефонуйте сантехніку якщо труба прорвала? Так само і тут, будь-яку проблему можна вирішити самостійно, але щоб не затопити сусідів і всіх своїх близьких можуть допомогти люди зі спеціальною освітою.