Що таке тривога за здоров’я?

Якщо у вас є тривога за здоров’я, ви можете виявити, що:

  1. Ви можете бути стурбовані своїм здоров’ям і мати тривожні думки і образи про хвороби.
  2.  Надмірна тривожність. Занепокоєння, яке непропорційно реальною ймовірність наявності серйозної медичної проблеми.
  3.  Неодноразова перевірка свого організму на наявність ознак нездоров’я. Ви, можливо, завжди перебуваєте в пошуку симптомів або перевіряєте своє тіло, щоб переконатися, що ви “зловили хворобу на ранній стадії”.
  4. Негативні результати аналізів не заспокоюють. Запевнення медичних працівників можуть не зменшити вашу тривогу.

Ви можете відчувати тривогу за здоров’я незалежно від того, чи здорові ви або у вас є діагностоване медичне захворювання. Вам може бути поставлений діагноз “тривога за здоров’я”, якщо ваші симптоми зберігаються протягом як мінімум шести місяців, заподіюють вам значний дискомфорт або негативно впливають на ваше повсякденне життя.

Ми можемо розділити наслідки тривоги про здоров’я на те, як ви можете думати, як ви можете відчувати і як ви можете діяти:

Як ви можете думати:

– Турбуватися про те, що ви серйозно хворі або можете захворіти.

– Турбуватися про те, що хтось із ваших близьких може захворіти.

– “Може бути, у мене рак”.

– “Це настільки серйозно, що не може бути просто стресом”.

– “Якщо лікарі щось упустили, я можу померти”.

– “Мені потрібно знати, що викликає це. “

Що ви можете відчувати:

– Нервозність, переляк, неспокій.

– Втома, стомлення, нездужання.

– Тілесні симптоми і відчуття, пов’язані з вашим передчуттям, наприклад, хворобливість, ломота і болі, шишки і горбки.

Як ви можете діяти:

– Уникаєте ситуацій, які можуть викликати у вас тривогу (наприклад, лікарень, медичних передач по телевізору, фізичних навантажень, хворих людей).

– Постійно перевіряйте своє тіло на наявність ознак хвороби або змін.

– Часто шукайте підтвердження свого здоров’я (наприклад, у медичних працівників, родичів і друзів або в Інтернеті).

– Досліджуєте проблеми зі здоров’ям.

Що таке тривога за здоров’я? - фото № 1

Що значить відчувати тривогу за здоров’я?

Коли ви відчуваєте тривогу за здоров’я, це серйозно впливає на ваше життя, заважаючи важливим відносинам або заняттям, які вам подобаються. Історії Саманти і Карла ілюструють, що може відчувати людина з тривогою за здоров’я.

Страх Саманти, що у неї може статися інсульт

Мені було близько двадцяти років, і я працювала кухонним працівником, коли у мене розвинулося захворювання, зване пульсуючим шумом у вухах, що означало, що я чула, як кров “шумить” в вені в моєму вусі. Я турбувалася, що цей звук означає, що у мене ось-ось станеться інсульт і я помру. Мені було дуже страшно, тому я приділяла цьому багато уваги і намагаються не погіршувати ситуацію. Я не займалася спортом і не робила нічого, що підвищувало б частоту серцевих скорочень, тому що це робило звук голосніше, і я відмовлялася їхати далі декількох миль від місцевої лікарні, вважаючи за краще залишатися з моїм хлопцем або батьками на випадок, якщо мені знадобиться медична допомога. Я розпитувала лікарів про це, але після безлічі аналізів – і безлічі власних досліджень в Інтернеті – я відчула, що вони не розуміють, наскільки серйозний ризик. Я перепробувала безліч інших методів лікування, таких як голковколювання і гомеопатія, але нічого не допомогло.

 

Страх Карла, що він помре від раку

Мені було тридцять п’ять років, коли мене почало щось турбувати. У мене почалися дивні відчуття в животі, і я помітив, що мені потрібно ходити в туалет набагато частіше, ніж зазвичай. І мій батько, і мій дядько рано померли від раку кишечника, і я боявся, що те ж саме трапиться і зі мною. Я пішов до лікаря, щоб перевіритися. Вони задавали мені питання і просили не хвилюватися, але це не допомогло. Я почав помічати рак всюди – в телепередачах, в рекламі благодійних організацій по боротьбі з раком, у людей які виглядають хворобливо  в місті, а мої симптоми не поліпшувалися. Я постійно турбувався про те, що помру і залишу свою сім’ю, і часто думав про те, яке життя буде у моїх дітей без мене. Я перевіряв свій стілець кожен раз, коли ходив у туалет, і хвилювався, якщо помічав щось незвичайне. Я замовляв медичні аналізи через Інтернет, але ніколи не відчував себе задоволеним, коли результати виявлялися негативними. Я також зважувався кожен день, щоб перевірити, втрачаю я вагу, і перевіряв, чи не стала моя талія більш вузької, перевіряючи пояс. Я постійно перевіряв свої симптоми в Інтернеті, щоб переконатися, що я нічого не втратив. Я пішов знову до лікаря, і в підсумку мені зробили ендоскопію, щоб перевірити кишечник. Вони нічого не знайшли, і від мене “відмахнулися”, поставивши діагноз “синдром подразненого кишківника”. В деякі дні я не робив нічого, крім занепокоєння. Я зводив дружину з розуму розмовами про це і навіть почав планувати власні похорони.

Що таке тривога за здоров’я? - фото № 2

Чи боретеся ви з тривогою за здоров’я?

Діагноз “тривога за здоров’я” може бути поставлений тільки фахівцем по психічному здоров’ю або лікарем. Однак, відповівши на наведені нижче скринінгові питання, ви зможете зрозуміти, чи може вам бути корисно пройти професійну оцінку.

1. Стурбовані ви , що у вас може бути серйозне захворювання або хвороба, яку лікарі не виявили?

☐ Зовсім ні ☐ Трохи ☐ Зовсім трохи ☐ Досить багато ☐ Дуже багато

2. Скільки часу ви витрачаєте на занепокоєння про своє здоров’я?

☐ Ніколи ☐ Час від часу ☐ Більшу частину часу

3. Як часто ви боїтеся, що у вас серйозне захворювання?

☐ Ніколи ☐ Час від часу ☐ Більшу частину часу

4. Яке полегшення ви відчуваєте, коли лікар говорить вам, що все в порядку?

☐ Постійне полегшення ☐ Спочатку полегшення, але пізніше занепокоєння повертається ☐ Первісне полегшення, але занепокоєння завжди повертається

☐ Не маю полегшення

5. Мені важко відволіктися від думок про своє здоров’я.

☐ Зовсім ні ☐ Трохи ☐ Зовсім трохи ☐ Досить багато ☐ Дуже багато

Наведені вище питання не можуть поставити точний діагноз, але якщо ви поставили галочку навпроти багатьох з них, можливо, ви страждаєте від тривоги за здоров’я .

Що таке тривога за здоров’я? - фото № 3

Що викликає занепокоєння про здоров’я?

Єдиної причини для занепокоєння про здоров’я не існує. Розмірковуючи про причини проблем, психологи часто виділяють вразливі місця (то, що підвищує ймовірність розвитку проблеми) і тригери (то, що сприяє виникненню проблеми).

Уразливі місця для турботи про здоров’я

Деякі люди більш вразливі, ніж інші, для виникнення тривоги з приводу свого здоров’я. До факторів, які можуть підвищити ймовірність виникнення тривоги з приводу здоров’я, відносяться:

– Особистісні особливості. Такі риси характеру, як звичка турбуватися або нетерпимість до невизначеності, можуть зробити вас більш уразливими до розвитку тривоги з приводу здоров’я.

– Життєвий досвід. Психологи вважають, що життєвий досвід особливо важливий, оскільки він формує наші переконання, ставлення та поведінку. Важливий життєвий досвід може включати в себе важку хворобу в дитинстві, хвороба одного з членів вашої сім’ї в юності або надмірний захист від хвороб і смертей (не схильність до них), коли ви росли.

Переконання, установки і поведінка, які важливі при тривозі про здоров’я, включають:

– Як ви реагуєте на проблеми зі здоров’ям, наприклад, як швидко звертаєтеся за медичною допомогою.

– Ваше уявлення про те, наскільки ви фізично сильні або витривалі, включаючи будь-які уявні образи, які можуть відображати ці якості.

– Ваші переконання і ставлення до здоров’я, хвороби і смерті. Це може включати ваші уявлення про те, наскільки серйозною може бути хвороба, наскільки обережним потрібно бути або яка вірогідність заразитися хворобою.

– Наскільки ви уважні до свого тіла і до хвороб.

Можливо, існують гени, які підвищують ймовірність розвитку емоційних проблем в цілому, але немає конкретних генів, які підвищують ймовірність розвитку тривожності у випадку охорони здоров’я.

Не у всіх вразливих людей розвивається тривога за здоров’я. Вона може розвиватися поступово, але може бути спровокована такими подіями, як:

Що таке тривога за здоров’я? - фото № 4

Що допомагає впоратися з тривогою за здоров’я?

Дослідження показали, що когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) є одним з найбільш ефективних методів психологічного лікування тривоги, пов’язаної зі здоров’ям. CBT-терапевти працюють як пожежні: поки пожежа горить, їх не цікавить, що його викликало, вони більше зосереджені на тому, що його підтримує, і що вони можуть зробити, щоб його загасити. Це відбувається тому, що, з’ясувавши, що підтримує проблему, вони можуть лікувати її, “видаляючи паливо” і перериваючи цей підтримує цикл. Деякі з речей, які, на думку психологів, важливі для підтримки тривоги про здоров’я, такі:

– Інтерпретація тригерів як загрози.

– Бути насторожі і перевіряти наявність симптомів.

– Нав’язливі образи, пов’язані з хворобою і смертю.

– Захисна поведінка і уникнення.

 

Кожна з цих речей може підтримувати себе і посилювати вашу тривогу за здоров’я. Діаграма показує, як кожен з цих факторів має ненавмисні наслідки, які можуть фактично підтримувати проблему.

Що таке тривога за здоров’я? - фото № 5

Інтерпретація тригерів як загрози

Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) – це популярна і ефективна форма психологічної терапії. Найважливіша ідея CBT полягає в тому, що ні самі події, що відбуваються з нами, змушують нас відчувати себе добре або погано, а то, як ми їх інтерпретуємо – значення, яке ми їм надаємо, – визначає наші почуття. Це пояснює, чому дві людини, які переживають одне й те саме подія, можуть реагувати на нього абсолютно по-різному. Давайте розглянемо приклад:

Що таке тривога за здоров’я? - фото № 6

У застосуванні до тривоги, пов’язаної зі здоров’ям, ця ідея корисна, тому що вона допомагає нам зрозуміти, що саме те, як люди з тривогою, пов’язаної зі здоров’ям, інтерпретують свої проблеми зі здоров’ям, призводить до почуття тривоги. Якщо ви боретеся з тривогою за своє здоров’я, ви можете:

– Мати катастрофічні думки про свої симптоми. При появі нового симптому ваш розум приходить до найгіршого з можливих висновків?

– Турбуватися про своє здоров’я. Ви можете проводити багато часу, турбуючись про своє здоров’я, що означає постійне занепокоєння і почуття тривоги.

– Думки про симптоми посилюються, спотворюються або стають неточними.

Якщо у вас є тривога з приводу здоров’я, ви можете переоцінювати ймовірність того, що у вас є (або з’явиться) серйозне захворювання, і недооцінювати свою здатність впоратися з ним.

Давайте розглянемо декілька прикладів:

 

– Лорен прокидається з жорсткою і болючою шиєю. Вона думає: “Напевно, я спала в незручній позі”, а потім продовжує займатися своїми справами. Вона зауважує біль час від часу, але протягом дня вона проходить.

– Кия дуже турбується, що у неї може розвинутися рак. Це її перша думка кожного разу, коли вона зауважує нові або неприємні відчуття в своєму тілі.

– Мей впевнена, що у неї розвинеться серйозне захворювання. Вона часто шукає симптоми в Інтернеті. За останній рік вона переживала, що у неї аневризма головного мозку, розсіяний склероз, рак і дегенеративне захворювання мозку.

– П’ять років тому Розі потрапила в автомобільну аварію і отримала струс мозку. Бувають дні, коли їй важко зосередитися, іноді вона відчуває запаморочення, і ці симптоми її дуже турбують – вона вважає, що ніколи не зможе жити нормальним життям. Вона зверталася до декількох фахівців по черепно-мозкових травм. Вони так і не знайшли конкретних доказів проблеми, але її це не заспокоює.

Бути напоготові при виявленні симптомів

Якби хтось сказав вам, що в вашому районі втік тигр, ви б, ймовірно, були напоготові, коли ви виходите на вулицю. Психологи називають це пильністю, і коли ми проявляємо пильність в потрібному обсязі, це розумна міра обережності, щоб впоратися з потенційними небезпеками.

Що таке тривога за здоров’я? - фото № 7

Компанії по охороні здоров’я часто закликають нас бути пильними до змін в нашому організмі: якщо ви живете в жаркій країні, вас можуть попередити, щоб ви звертали увагу на зміни в ластовинні і родимках, оскільки вони можуть бути ознаками раку шкіри; жінкам і чоловікам радять перевіряти груди або яєчка на наявність шишок.

 

Пильність може стати проблемою, якщо у вас є схильність інтерпретувати інформацію про здоров’я як загрозу. Якщо вас турбує новий симптом, ви будете приділяти йому більше уваги. Це має значення при тривозі за здоров’я, оскільки концентрація на симптом може легко посилити його переживання. Це може привести до порочного кола: чим більш інтенсивним і важливим здається симптом, тим більше уваги ви будете приділяти йому, і тим більше інтенсивним і важливим він буде здаватися.

Нав’язливі образи про хвороби і смерті

Нав’язливі образи – це образи, які спливають – небажано – у вашій свідомості. Дослідження показали, що майже у чотирьох з п’яти людей з тривогою за здоров’я є нав’язливі образи, які вони вважають тривожними. Часто ці образи пов’язані зі спогадами з минулого, іноді в спотвореному вигляді. Коли людей попросили описати свої гірші образи, деякі люди сказали:

Що таке тривога за здоров’я? - фото № 8

“Я представляю, як скажу своєму маленькому синові, що у мене невиліковна хвороба … намагаюся пояснити, що мене не буде поруч”.

“Я бачу себе вмираючим на смертному одрі – моя сім’я засмучена, я боюся смерті і останнього моменту”.

Нав’язливі образи при тривозі, пов’язаної зі здоров’ям, зазвичай відносяться до однієї з наступних категорій:

– Коли вам повідомляють “погані новини” про те, що у вас серйозне / загрожує життю захворювання.

– Страждання від серйозної хвороби.

– Смерть і вмирання через хворобу.

– Наслідки власної смерті або тяжкої хвороби для близьких.

Одна з проблем нав’язливих образів полягає в тому, що наш мозок не дуже добре розрізняє “реальні” речі і речі, які ми собі уявляємо. Вони реагують однаково – викликають почуття тривоги.

Інша проблема полягає в тому, що нав’язливі образи можуть змусити вас думати, що ймовірність настання цих подій вище, ніж насправді.

Остання проблема з нав’язливими образами полягає в тому, як ви реагуєте на них. Дослідження показують, що більшість людей відштовхують ці образи або відволікаються. Це зрозуміло, але насправді це може привести до “ефекту відскоку” і підвищити ймовірність повернення образів.

Безпечна поведінка і уникнення

“Захисна поведінка “- це те, що ви робите, щоб запобігти найгірше, коли турбуєтеся про своє здоров’я. Люди, які відчувають тривогу за своє здоров’я, часто використовують ці захисні моделі поведінки:

Уникнення. Ви можете уникати речей, які нагадують вам про здоров’я або хвороби (наприклад, лікарень, хворих людей, психічно хворих людей), або уникати речей, які змушують вас відчувати небажані симптоми (наприклад , фізичних вправ, ліків або певних продуктів харчування).

Перевірка. ви можете перевірити своє тіло на наявність чого-небудь незвичайного. Це може включати перевірку: частин вашого тіла, того, наскільки добре ви пам’ятайте, наскільки добре ви бачите, ваших випорожнень або вашого психічного стану.

Медичні консультації. ви можете неодноразово консультуватися з лікарями та іншими медичними працівниками, а також проходити тести і дослідження.

Пошук гарантій. Можете шукати заспокоєння у медичних працівників, у родичів і друзів або шукати заспокійливу інформацію в Інтернеті.

Захисна поведінка може допомогти вам відчути себе краще в короткостроковій перспективі, але в довгостроковій перспективі воно заважає вашій турботі про здоров’я і навіть може викликати симптоми. Перевірка може фактично посилити ваше почуття сумніву. Це суперечить вашим очікуванням і призводить до ще більших перевірок.

Процес перевірки може навіть викликати симптоми: багаторазове здавлювання ділянки шкіри може зробити його хворобливим, що ви можете неправильно витлумачити як серйозну проблему зі здоров’ям. В кінцевому рахунку, захисна поведінка є проблематично, тому що вона “купує” ідею про те, що у вас серйозне захворювання, заважає вам терпіти невизначеність і підриває вашу впевненість у власній здатності впоратися з ситуацією.

Що таке тривога за здоров’я? - фото № 9

Лікування тривоги, пов’язаної зі здоров’ям

Психологічні методи лікування тривожності

Психологічні методи лікування тривоги за здоров’я, які мають хорошу дослідну підтримку, включають когнітивно-поведінкову терапію (КПТ)

CBT – це популярна форма розмовної терапії. Терапевти КПТ розуміють, що те, що ми думаємо і робимо, впливає на те, як ми себе почуваємо. На відміну від деяких інших видів терапії, вона часто досить структурована. Після того, як ви обговорили ситуацію, щоб зрозуміти вашу проблему, ви можете очікувати, що терапевт поставить перед вами цілі, щоб ви обидва знали, до чого ви прагнете. На початку більшості сесій ви разом визначаєте порядок денний, щоб домовитися про те, на чому буде зосереджена сесія. Лікування тривоги, пов’язаної зі здоров’ям, за допомогою CBT включає в себе деякі з наступних “інгредієнтів”:

Що таке тривога за здоров’я? - фото № 10

Ви пам’ятаєте Саманту? Ось як вона описала свій досвід терапії CBT для лікування тривоги, пов’язаної зі здоров’ям:

Спочатку я не бачила сенсу в відвідуванні психолога – це була справжня біологічна проблема, а не те, від чого я могла б позбутися, поговоривши про неї! Проте, разом з терапевтом ми з’ясували, що існує дві можливі причини моєї тривоги. Теорія А полягала в тому, що “у мене тонкі вени, і якщо я не буду використовувати свої стратегії безпеки, то отримаю інсульт і помру”. Після того, як ми подивилися відео, де інші люди з тиннитус описують свої симптоми, я почав розглядати альтернативу: Теорія Б свідчила: “Я турбуюся, що у мене буде інсульт, але мої найгірші симптоми можуть бути викликані пульсуючим шумом у вухах, яка не небезпечний “. Щоб з’ясувати, яка з теорій вірна, ми придумали кілька поведінкових експериментів, щоб перевірити мій страх, що якщо я підвищу тиск, то у мене трапиться інсульт і я помру. Для цього ми бігали на місці, піднімалися і спускалися по сходах і надували повітряну кульку. Я дуже боялася пробувати ці речі, але мій терапевт мене дуже підбадьорював. Хоча я помітила, що звук став голосніше, коли я проводила ці експерименти, у мене не було інсульту – яке полегшення! Ми також спробували «відкладати” свої переживання на кілька днів і виявили, що коли я звертала менше уваги на свої симптоми, вони турбували мене менше, що дозволило мені відчувати себе набагато впевненіше. Ми експериментували з відмовою від безпечної поведінки, і я стала їхати далі від будинку, займаючись справами, які були для мене важливі. Це зайняло час, але я повертаю своє життя!

Медичні методи лікування тривожності

Існує невелика кількість доказів того, що медикаменти можуть бути корисні для зменшення симптомів тривоги, пов’язаної зі здоров’ям. Ефективність медикаментозного лікування, мабуть, менше, ніж у когнітивно-поведінкової терапії.

Посилання

– Американська психіатрична асоціація. (2013). Діагностичне і статистичне керівництво по психічних розладів (DSM-5®). American Psychiatric Pub.

– Cooper, K., Gregory, J. D., Walker, I., Lambe, S., & Salkovskis, P. M. (2017). Cognitive behavior therapy for health anxiety: a systematic review and meta-analysis. Поведінкова і когнітивна психотерапія, 45 (2), 110-123.

– Muse, K., McManus, F., Hackmann, A., Williams, M., & Williams, M. (2010). Нав’язливі образи при сильному занепокоєнні про здоров’я: Поширеність, природа і зв’язок зі спогадами і циклами підтримки. Behaviour Research and Therapy, 48 (8), 792-798.

– Taylor, S., & Asmundson, G. J. (2004). Лікування тривоги, пов’язаної зі здоров’ям: Когнітивно-поведінковий підхід. Guilford Press.

– Taylor, S., Asmundson, G. J., & Coons, M. J. (2005). Сучасні напрямки в лікуванні іпо-хондрізма. Журнал когнітивної психотерапії, 19 (3), 285.