Розлади регуляції злості. Проблеми з вираженням злості.

У першій частині ми говорили про проблему контролю гніву і агресії. У чому їх різниця і що можна зробити. У цій частині хочемо поговорити про проблему з вираженням своїх негативних емоцій, це так само відноситься до РРЗ так як може створювати проблеми для людини.

Заважати відстоювати свої кордони і заявляти про свої потреби, асертивно реагувати на ситуації.

Основні факти про злість:

  1. Ми народжуємося з нею, це одна з п’яти базових емоцій;
  2. У всіх нас є генетична схильність по силі і реакції злості;
  3. Соціальний фактор, тобто те як ми сприймаємо і висловлюємо злість є відображенням нашого виховання, оточення, культури.
Розлади регуляції злості. Проблеми з вираженням злості. - фото № 1

“Inside out” 2015
Страх, відраза, сум, радість і злість.

Злість дуже важлива емоція. Еволюційний патерн що допоміг нашим предкам вижити і справлятися з загрозою. Вона мобілізувала нашу увагу до боротьби, повідомляла ворогові про нашу силу і рішучость відстоювати наші права.

Чому можуть виникнути проблеми з вираженням злості?

Якщо дивитися через призму схема терапії, вираз емоцій є однією з базових емоційних потреб дитини. І коли ця потреба ігнорується або не задовольняється в повній мірі, може сформуватися схема – показувати злість (негативні емоції) може бути небезпечно, незручно, неприйнятно.
При такій установці можуть виникати складнощі з тим що б сказати “ні”, відстоювати свої кордони, заявляти про те що людину щось не влаштовувує.
Мимоволі можна потрапити в цикл:

Розлади регуляції злості. Проблеми з вираженням злості. - фото № 2

Як же розвинути в собі навички асертивності?

  1. Прийняти той факт що ви маєте повне право злитися.

  2. Навчитися виявляти момент коли ви починаєте злитися, які відчуття в тілі, думки, емоції.

  3. В безпечних ситуаціях отримувати новий досвід. Заявити про те що ви злитеся і чому.

  4. Силові тренування, а особливо єдиноборства гарні для швидкого зняття стресу і добре показують себе в проблемах з виразом злості. Як можливість відчути свою силу.

Важливо пам’ятати, що будь-яка емоція це всього лише маркер того що з вами відбувається, того на скільки ваші потреби задоволені. Навчившись розпізнавати і приймати їх можна знайти силу, і поліпшити якість свого життя.