Принцип тут і тепер
Допомога сфокусована на теперішніх проблемах людини, ми гасимо пожежу, наше завдання зменшити страждання в теперішньому часі, але ми також і досліджуємо минуле, шукаємо вразливість і нагамаємось зміцнити наш захист.
Когнітивно – поведінкова терапія є активним видом психотерапії. КПТ допомагає нам краще подивитись на те, як ми мислимо, віднайти та усвідомити неточні чи негативні інтерпретації, оцінки різних ситуацій, та провести зміни в поведінці, щоб ми могли більш об’єктивно подивитись на складні ситуації та реагувати на них більш ефективно.
Використання даного методу не обмежується лікуванням лише психічних розладів, а також може бути ефективним інструментом, який може допомогти кожному навчитись краще керувати стресовими ситуаціями.
Його особливість полягає в тому, що терапія зазвичай вимагає менше сеансів, проводиться більш структуровано оскільки ставляться цілі терапії та формується план їх досягнення. І разом з тим, кпт є одним з найбільш ефективних та досліджених методів допомоги. На данний момент, нараховується близько 300 мета-аналізів досліджень, які підтверджують його результативність.
Допомога сфокусована на теперішніх проблемах людини, ми гасимо пожежу, наше завдання зменшити страждання в теперішньому часі, але ми також і досліджуємо минуле, шукаємо вразливість і нагамаємось зміцнити наш захист.
Робота направлена на вирішення проблем, тобто ми розставляємо пріоритети, ставимо цілі та розробляємо план терапії.
Когнітивно-поведінкова терапія завжди досліджує свою ефективність, бо ми повинні бути певні, що лікування справді працює, тому КПТ вважається науково-обгрунтованим методом допомоги.
Людина проходить залучення в процес терапії, отримує необхідні знання та навички, щоб успішно справлятись з труднощами у своєму житті, бути сама собі терапевтом.
Вважається, що проблеми психічного здоров”я краще розглядати як крайній варіант норми, це відрізок по якому ми рухаємось впродовж життя, від психічного благополуччя до певних труднощів. Статистика говорить про те, що кожна п’ята людина матиме той чи інший психічний розлад впродовж життя.
Проблеми людини розглядаються як взаємодія між думками/емоціями/ поведінкою і фізіологією та навколишнім середовищем у широкому сенсі слова, тобто соціальне, сімейне, фізичне та культурне середовище.
Наші думки про певну ситуацію часто можуть впливати на те, як ми почуваємо себе як фізично, так і емоційно, а також на те, як ми діємо у відповідь. Наприклад: Ситуація, людина надсилає текст близькому другові і хоча він типово відповідає відразу, пройшло багато годин без відповіді.
Ось кілька прикладів. Одна людина думає: «З ним, мабуть, сталось щось погане». Вона може відчувати тривогу, серцебиття пришвидшується, важче дихати, і вона починає телефонувати усім знайомим, прагнучи з’ясувати, що сталось. Інша людина думає: «Я йому вже не цікавий, я нудна людина» Тоді може з’явитись смуток, пригнічення і вона перестає писати другові. Таким чином наші інтерпретації впливають на наш стан і на подальший розвиток ситуації.
Наші дії можуть сприяти підтримці проблем і навпаки. В останньому прикладі, змінивши поведінку, запитавши в друга, чому він так довго не відповідав, можна було б дізнатись, що у нього не було зв’язку, чи те, що він був дуже зайнятий, замість того, щоб довіритись думці, що «Я нудна людина» і покинути спроби з’ясувати, і як наслідок це б змінило наш настрій та розвиток ситуації.
Виходячи з когнітивного та поведінкового принципу ми можемо намалювати наступний цикл:
Когнітивно поведінкова терапія є ефективним способом лікування низки психічних розладів:
Але окрім медичних показів, даний метод успішно застосовують при роботі з такими проблемами: