Передові технології повільно інтегруються в консервативну сферу психотерапії. Традиційна атрибутика психотерапевтичного сенсу, як правило, включає крісла для спеціаліста та клієнта. Проте, розвиток технологій дозволяє поліпшити та модернізувати терапевтичний підхід, підвищуючи якість терапії. Он-лайн курси, відео чати, різноманітні додатки для смартфона, електронні книги і брошури — все це досить швидко стало невід’ємною частиною психотерапії сьогодні.
Віртуальна реальність увійшла в психотерапевтичний процес як перспективний та ефективний допоміжний метод. Ще під час зародження ідеї про віртуальну реальність в науково-фантастичних романах, почали розглядати перспективи і можливості розширення сфери використання цього методу, але сьогодні казка стала дійсністю.
Часто в терапії ми використовуємо так звані імагінативні техніки, простіше кажучи, техніки, в яких ми використовуємо функцію уяви для емоційної обробки проблемних зон. Оскільки лімбічна (емоційна) система не розрізняє реальність та фантазію, ми можемо працювати у імпровізованій реальності для структурування деяких процесів.
⠀
Але кора не на стільки «наївна», вона чітко відрізняє де правда, а де вигадка та регулює роботу емоційної системи. Тому технології віртуальної реальності дозволяють більш «якісно» занурити свідомість у імпровізовану реальність та створити основу для зняття деяких «ментальних блоків», які не дозволяють скорегувати проблемні зони.
Як впливає терапія експозицій на фобії. Перший малюнок — до терапії, виявлена активація лімбічної системи у відповідь на джерело страху, другий — після курсу, третій — через півроку після терапії (Джерело)
Кращі результати терапія віртуальною реальністю показує при роботі з фобіями, особливо при страху польотів (аерофобія). Ми занурюємо людину в імпровізовану реальність, де знаходиться предмет його переживань (собаки, змії, павуки, кабіна літака), і поступово збільшуємо рівень впливу. Наприклад, збільшуємо кількість собак і ступінь їх агресивності або імітуємо обставини перебування в літаку: клієнт сидить в кріслі, літак злітає, приземляється.
Метод є варіацією техніки експозицій або десенсибілізацій: чим довше ми контактуємо з предметом страху, тим менший рівень стресу викликається.
Важливою складовою є регулярність. Саме тому робота в умовах віртуальної реальності ефективна для аерофобії, так як людині не потрібно щотижня здійснювати перельоти.
Приклади деяких симуляцій:
У програмі є дві симуляції: сексуальне насильство і автокатастрофа. Імітуючи ситуацію, пов’язану з травматичним досвідом, ми дозволяємо заглянути в імпліцитні (приховані) спогади і краще опрацювати травму.
Під час симуляції часто людина згадує нові деталі і подробиці, які допомагають при роботі з травмою.
У випадку з посттравматичним стресовим розладом (ПТСР) особливо важлива наявність досвідченого психотерапевта поруч і дотримання всіх підготовчих етапів для стабілізації тривожного стану у людини, щоб запобігти виникненню ряду ускладнень, які може викликати симуляція.
Дорожньо-транспортна пригода:
Є кілька варіантів симуляції: виступ перед класом і побачення. Ми можемо опрацьовувати кілька речей. По-перше, страх безпосередньо перебувати на публіці, в громадському місці і виступати. По-друге, в форматі рольової гри ми можемо тренувати соціальні навички на побаченні, зустрічі з друзями тощо. По-третє, ми можемо тренувати навички асертивності і відстоювання своїх кордонів.
Приклад з рестораном:
При залежності або обсесивно-компульсивному розладі (ОКР) є ряд факторів, що підсилюють бажання та стимул до дії. Ми можемо занурити клієнта в умови перебування, наприклад, в барі та працювати з тягою і бажанням випити. Наступного разу при візиті бару тяга випити буде знижена завдяки тренуванню в умовах віртуальної реальності та залученню технік когнітивно-поведінкової терапії.
Приклад:
Метод віртуальної реальності характеризується великими перспективами в плані успішності корекції поведінки в різноманітних умовах. Важливо розуміти, що віртуальна реальність і VR-therapy в цілому — це лише інструмент в рамках когнітивно-поведінкової терапії, для максимізації ефективності методу необхідний досвідчений психотерапевт.
Найбільша проблема VR-therapy — це мала доступність. Центр https://4help.com.ua є єдиним офіційним постачальником технології віртуальної реальності, яка підтвердила відповідність вимогам Управління з контролю за харчовими продуктами та лікарськими засобами США (Food and Drug Administration — FDA) і є медичним обладнанням, а не просто грою.
Якість візуалізації є на даний час недосконалою, ми обмежені технічними можливостями сучасності, але це тільки початок.
Джерела: