Що таке терапія орієнтована на співчуття (CFT)?

Терапія орієнтована на співчуття (CFT) – це вид психотерапії, розроблений Полом Гілбертом, призначений для допомоги тим, хто страждає від високого рівня самокритики і сорому.
CFT базується на виробленні у пацієнта співчутливого мислення, що полягає в можливості співчувати собі і іншим, а також отримувати співчуття від оточуючих. Вчить відчувати себе в безпеці в світі який може здатися тиснучим.

  • Співчуття до себе – це не жалість до себе.

Коли люди відчувають жалість до себе, вони занурюються в свої власні проблеми і забувають, що у інших є схожі проблеми. Вони ігнорують свої взаємини з іншими і замість цього відчувають, що вони єдині в світі, хто страждає. Жалість до себе має тенденцію підкреслювати егоцентричні почуття розлуки з іншими і перебільшувати ступінь особистих страждань. Співчуття до себе, з іншого боку, дозволяє побачити пов’язані переживання себе і інших без почуттів ізольованості і роз’єднаності.

  • Співчуття до себе – це не потурання своїм слабкостям.

Співчуття до себе також сильно відрізняється від потурання своїм слабкостям. Багато людей кажуть, що вони не хочуть стати милосердним до себе, тому що бояться, що втратять контроль. «Я сьогодні в стресі, тому, щоб бути добрим до себе, я весь день дивлюся телевізор і з’їдаю літр морозива». Однак це скоріше потурання своїм слабкостям, ніж співчуття до себе. Пам’ятайте, що співчуття до себе означає, що ви хочете бути щасливими і здоровими в довгостроковій перспективі.

  • Співчуття до себе – це не почуття власної гідності.

Хоча співчуття до себе може здатися схожим на самооцінку, вони багато в чому відрізняються. Самоповага відноситься до нашого почуття власної гідності,  цінності або того, наскільки ми себе любимо. Хоча немає сумнівів в тому, що низька самооцінка проблематична і часто призводить до депресії і відсутності мотивації, спроби домогтися більш високої самооцінки також можуть бути проблематичними.

В сучасній західній культурі самооцінка часто заснована на тому, наскільки ми відрізняємося від інших, наскільки ми виділяємося. Бути середнім – це не нормально, ми повинні відчувати себе вище середнього, щоб відчувати себе добре. Це означає, що спроби підняти самооцінку можуть привести до нарцистичної, егоцентричної поведінки або змусити нас принижувати інших, щоб відчувати себе краще.

Ми також схильні злитися і агресивно ставитися до тих, хто сказав чи зробив щось, що може змусити нас погано ставитися до себе. Потреба у високій самооцінці може спонукати нас ігнорувати, перекручувати чи приховувати особисті недоліки, щоб ми не могли бачити себе ясно і точно. Нарешті, наша самооцінка часто залежить від наших останніх успіхів або невдач, а це означає, що наша самооцінка коливається в залежності від постійно мінливих обставин.

Самоспівчуття не грунтується на самооцінці. Люди відчувають співчуття до себе, тому що всі люди заслуговують співчуття і розуміння, а не тому, що вони володіють якимось певним набором якостей (красивий, розумний, талановитий і т. Д.).

Це означає, що із співчуттям до себе вам не потрібно відчувати себе краще за інших, щоб відчувати себе добре. Співчуття до себе також сприяє більшої ясності в собі, тому що особисті недоліки можна визнати добротою, і їх не потрібно приховувати. Більш того, співчуття до себе не залежить від зовнішніх обставин, воно завжди є, особливо коли ви «на дні»! Дослідження показують, що в порівнянні з самооцінкою співчуття до себе пов’язане з більшою емоційною стійкістю, точними уявленнями про себе і турботливим поведінкою в стосунках.

Що таке терапія орієнтована на співчуття (CFT)? - фото № 1

Чим терапія, орієнтована на співчуття, відрізняється від інших видів терапії?

З одного боку всі методи психотерапії включають співчуття, сама природа терапії це що б ви навчитеся бути добрішими до себе. Всі психотерапевти намагаються надати вам розуміння і співчуття. У той же час, CFT використовує інструменти і методи з інших видів терапії, наприклад, стежити за своїми думками і почуттями і дивитися на своє минуле.
Відмінною рисою є що CFT приділяє більше уваги, ніж інші методи, свідомого розвитку вашої здатності відчувати і діяти зацікавлено і доброзичливо по відношенню до себе та інших.

Таким чином, CFT був розроблений, щоб допомогти викликати позитивні емоційні реакції, які не викликали інші методи лікування у тих, хто страждав від почуття негідно. Терапію, орієнтовану на співчуття, не обов’язково використовувати окремо, і її часто використовують разом з іншими видами терапії.

Кому підходить терапія, орієнтована на співчуття?

Терапія, орієнтована на співчуття, допомагає кожному, хто бореться з наступними проблемами:

  • глибоке почуття сорому
  • невблаганний внутрішній критик
  • для тих хто пережили знущання і зневажливе ставлення
  • невміння ставитися до себе по-доброму
  • важко повірити, що світ – безпечне місце
  • занепокоєння і, можливо, панічні атаки через відчуття загрози життю
  • труднощі з довірою

На чому базується CFT?

Еволюційна теорія

CFT – це нова модель психологічного функціонування – вона спирається на науку про людську природу, еволюцію та прив’язанність. Пол Гілберт стверджує, що людський мозок є продуктом еволюції. Наші думки, емоції, мотивації і поведінку можна зрозуміти з точки зору переваги такого способу мислення, почуттів і дій, які були створені для наших предків.

Ми живемо зі спадщиною мозку, який не був розроблений з урахуванням нашого щастя та благополуччя. Різні частини нашого мозку мають різні мотивації, здібності та інтереси. Те, як побудований наш мозок, і контекст, в якому він розвивається, впливає на наш досвід і на те, як ми можемо жити своїм життям.

Що таке терапія орієнтована на співчуття (CFT)? - фото № 2

Модель передбачає, що людина має тристоронню мотиваційну систему (яку іноді називають системою емоційної регуляції) з різними системами. Три таких системи, на яких фокусується CFT, – це системи загроз, стимулів і задоволеності.

Кожен із станів пов’язаний з певними почуттями, мотиваціями, поведінкою, нейроанатомією й нейрохімією. Передбачається що здорове функціонування вимагає адаптивного використання всіх трьох з цих систем у відповідних ситуаціях. Дисфункція виникає через обмежену гнучкість або надмірне використання однієї системи на шкоду іншим.

Що таке терапія орієнтована на співчуття (CFT)? - фото № 3

Терапія, орієнтована на співчуття, вважає, що ці три системи можуть вийти з ладу, і головна мета – повернути їх в рівновагу.

Тому CFT вивчає, як ці системи взаємодіють, приділяючи особливу увагу розвитку, а потім використання системи задоволення і заспокоєння для регулювання двох інших систем.

Ми всі народжуємося з системами реагування на загрози, готовими до дії. Якщо інші наші системи емоцій добре розвинені, у нас є вибір, яку систему ми використовуємо в будь-який конкретний момент часу. Не з власної вини дитинство одних людей було не таким хорошим, як у інших – і тому у них не було можливості для того, щоб їх заспокійлива система була добре розвинена. Це означає, що у них було менше способів справлятися зі стресами, з якими кожна людина стикається в житті. Люди, що знаходяться під загрозою, з більшою ймовірністю будуть намагатися впоратися з нею шляхом боротьби або втечі – уникаючи речей (втеча) або будучи самокритичними.

Полегшення страждань шляхом розвитку співчуття

Кожна людина буде відчувати біль у своєму житті, але страждання – це особливо людська здатність. Страждання пов’язано з тим, як ми переживаємо наш власний розум.

Метою CFT є полегшення страждань шляхом розвитку вашої системи турботи (співчуття), що дозволяє вам жити більш комфортно у вашому власному розумі. В турботі про себе є такі якості, як неупередженість, сила, теплота, співчуття, мудрість, доброта і моральна мужність.

Лікування за допомогою CFT включає в себе: вивчення людської природи, навчання навичкам розвитку турботи про себе і використання її у своєму житті.

“Те, що сталося з тобою в твоєму житті, не твоя вина, але це твій обов’язок – полегшити свої страждання”.

“Співчуття – це вибір бути кращою версією себе, яким ти можеш бути”

“Ти живеш життям, яке не було твоїм вибором”.