Що таке схема-терапія?

Це методика розроблена Джефрі Янгом з метою розширити застосування методів КПТ, для вирішення більш складних багаторічних проблем. Схема-терапія може допомогти поглянути на своє життя під іншим кутом, змінити уклад життя і налагодити відносини з іншими людьми.

Схемою називається досить стійка модель поведінки, це як лінза, крізь яку ми бачимо світ, інших людей і оцінюємо себе.

Що таке схема-терапія? - фото № 1

Активна схема провокує цикл.

 

Вона формується в дитинстві вході досвіду взаємовідносин з батьками, значущими дорослими, однолітками, темпераменту дитини. Так само важливу роль в їх утворенні займають емоційні потреби, а точніше на скільки вони були задоволені.

Що таке схема-терапія? - фото № 2

І якщо цього не сталося, схеми будуть заважати задовольняти ці потреби вже в дорослому віці. Наприклад в ранньому дитинстві у малюка не було безпечної прихильності, то найчастіше в дорослому віці людині буде важко формувати міцні глибокі відносини з іншими людьми.

У схема-терапії є три основних поняття:

  1. Схеми (негативні переконання)

    Включають в себе думки, емоції, відчуття в тілі, спогади. Зараз виділено 18 дезадаптивних схем.

  2. Копінг (те як ми справляємося зі схемами)

    Імітують типові природні механізми захисної поведінки по типу (бий, біжи, замри). Такі як гіперкомпенсація (поведінка протилежна тій, яку диктує схема), уникнення (спроби уникнути ситуації в яких схема активується), капітуляція (поводитися так, ніби схема правдива).

  3. Режими

    Відображають стан на даний момент, в залежності від активного коупінгу.

Коли може бути корисна схема-терапія?

Довела свою ефективність при резистентній депресії, агресії, аутоагресії. Також допомагає подолати невпевненість у собі, відчуття непотрібності, самотності, відчуття себе негідним любові, відчуття втрати зв’язку з власною особистістю, проблеми в стосунках з іншими людьми. Так само активно застосовується при лікуванні пацієнтів з пограничним розладом особистості.

Метою схема терапії є зменшення впливу негативних схем на життя людини. Допомогти йому усвідомити та навчиться задовольняти свої базові потреби більш здоровим способом.

Приклад №1

Анатолій – студент, молодий чоловік, основною схемою якого є неуспішність. Кожного разу, коли він стикається з можливими труднощами, він упевнений, що не здатний з ними впорається. Навіть якщо він і робить мляві спроби подолати труднощі, переконуючи себе що він не впорається, (навіщо готується до іспиту якщо я все одно не здам?) (капітуляція). Хоча до цього все успішно здавав, і причин для таких думок немає. Так само часто вона уникає активації своєї схеми, уникаючи проблем взагалі (не береться за презентації, виступи), переконуючи себе що за завдання не варто навіть братися. (уникнення)

Приклад №2

Основна схема Каті – покинутості / нестабільності відносин. Відносини з іншими людьми у неї досить поверхневі. Вона рідко відчуває справжню близькість з іншими людьми, а так само ніколи не мала серйозних романтичних відносин (уникнення). Коли дівчинці було 6 років мати загинула в автокатастрофі, батько повторно одружився і мачуха стала близькою людиною для неї. Але коли дівчинці було 16 вона так само раптово померла. У зв’язку життєвими обставинами, Катя впевнена що всі важливі відносини не можуть тривати довго, і постійно переживає що її покинуть.

Приклад №3

Основна схема поведінки Філіпа – дефективності / сорому. Він не вважає себе нормальним, і якщо раптом хтось зблизиться з ним, то відразу зрозуміє це і відкине. Він вибирає собі партнерів які дуже критично ставляться до нього, що підтверджує його думку про те що з ним щось не так (капітуляція). Він дуже багато працює, і займає високу посаду директора компанії (гіперкомпенсація). Він так само робить все, що б не зблизитись з партнером, друзями, уникаючи того, що вони побачать його ущербність і він цього не зможе винести якщо його відкинутий (уникнення).